NESLİHAN İSKİT’LE HAMİLE YOGASI

admin Haziran 7, 2017 0

Hamilelik her kadının hayatında önemli dönüm noktalarından biridir. Kabul etmek gerekir ki bu dönüm noktasıyla birlikte kendimizi zorlu bir maratonun içinde buluruz. Bir yandan ruhsal ve psikolojik değişiklikler, diğer yandan da ağırlaşan vücudumuzun belimize uyguladığı baskı, mide bulantısı, kusma ve kabızlık derken bedenimize ve ruhumuza ne kadar iyi bakarsak doğum sonrasında da toparlanma sürecimiz o kadar hızlı olur.

Ben hamile yogasıyla ikinci gebeliğimde tanıştım. Hamile yogası, bünyesinde iki temel unsuru barındırıyor. Birincisi ruhumuzu ve psikolojimizi rahatlatarak huzurlu bir hamilelik dönemi geçirmemizi sağlıyor. İkincisi doğru nefes teknikleri ve gevşeme hareketleri ile vücudu esnetiyor, sırt ve bel ağrılarından kurtulmamıza yardımcı oluyor.

Gebeliğimin 15.haftasından itibaren, yoga ile birlikte hayatıma yeni bir bakış açısı kazandıran Neslihan İskit’in grup derslerine katılmaya başladım. Haftalar geçtikçe fark hissediliyordu. Artık bulantılarım git gide azalmış aynı zamanda vücudumdaki ödem ve ağırlık hissi de yavaş yavaş kaybolmaya başlamıştı. Gebeliğim boyunca yogaya devam ederek bu sayede kondisyonumu da korumuş oldum. Yoga sayesinde de huzurlu bir gebelik geçirdim. Ben şimdiye kadar dik durmayı da doğru nefes alıp vermeyi de bilmiyormuşum meğer. Neslihan İskit sayesinde fark ettim. Tüm anne adaylarına tavsiye ederim.

Neden mi hamileyken yoga?

Hamile yogası egzersizleri ile zihin ve beden arasındaki dengeyi kurmaya yardımcı olur

Hamileyken yapılan egzersizler doğumu kolaylaştırdığı gibi doğum sonrası annenin vücudunun daha kolay şekil almasını sağlar

Kasları düzgün olarak çalıştırarak kramp ve damar tıkanıklığı olasılığını düşürür

Duruş bozuklukları en aza indirgenir

Egzersizler sayesinde bebeğin yeterli oksijen almasını sağlayarak oluşabilecek olumsuz durum ve riskleri de engellemiş olur

Solunum ve dolaşım sistemini güçlendirir

Anne adayının ruhsal ve psikolojik olarak iyi hissetmesini sağlar

Bebeğin sağlıklı bir beslenme ile birlikte sağlıklı kilo almasını ve gelişmesini sağlar

Gebelikte yaşanan sırt ve bel ağrılarından kurtulmamıza yardımcı olur

Gebeliğin üçüncü ayından itibaren tavsiye edilir ve mutlaka doktora danışılmalıdır

İşte tüm bu sebeplerden ötürü gebeliğimle birlikte başlangıç yaptığım yoga hayatımın vazgeçilmez bir parçası oldu. Tüm kadınlara tavsiye ederim.

 

Sevgiyle kalın…

Yorum Yaz »