KARNEYİ ALDIK, ŞİMDİ TATİL ZAMANI

admin Haziran 18, 2017 0

Okulun son günüydü. Evimizde bir heyecan, bir koşturmaca. Bir yandan ütülü tiril tiril kıyafetler yatağın üstünde beklerken, bir yandan itinayla yapmaya çalıştığım makyajım. Odada parfüm kokusu… Bugün okulda sene sonu töreni yapılacak, biz de birazdan yola çıkacağız. Oğlum bugün ilkokul 1.sınıfı bitiriyor. Ne büyük gurur, ne büyük heyecan kelimelerle anlatamam. Çok mutluyum, çook…

Tüm hazırlığımız tamamlandıktan sonra yola koyulduk. Okula varıp eşle, dostla kısa bir merhabalaşma, konferans salonunda yapılan kısa bir tören derken bana göre herşey kısa bir film şeridi gibi geçti ve beklediğim o an geldi çattı. İlkgözağrım, gözbebeğim oğlum Ömer Doruk öğretmeninin elinden ilk karnesini alırken ben gözlerim dolu dolu onların resimlerini çekiyordum. Hamileliğimin de verdiği duygusallıkla gözlerimden yaşlar süzülmeye başlamıştı. Darısı sabırsızlıkla doğmasını beklediğim oğlum Arif Kemal’e olsun.

Karneler de alındığına göre resmen üç aylık uzunca bir yaz tatili de böylece başlamış oluyor. Peki yaz tatili nedir? Tatilde ne yapmak gerekir? Şu aralar biz annelerin gündeminde ağırlıklı olarak bu konu var. Yazın ne yapmalıyız?

Yaz tatili bana göre eğlenmek, yoğun iş veya okul hayatının stresini atarak gönlümüzce hoşça vakit geçirmek anlamına geliyor. Keşke eskisi gibi imkanlar olsaydı da üç aylık dönemi köyümüzde ya da memleketimizde geçirebilseydik. Çocuklar bağda, bahçede vakit geçirse, bir gün çiçek dikse, bir gün hayvanları otlatsa, bir gün tarlada ekin toplayabilse sokakta doya doya top oynayıp kirlenmenin tadına varabilselerdi. Mesela bir misket oynasalar ya da bir yakar top… Olmadı çamurdan tank yapsalar ya da istop oynasalar… Ne güzel oyunlardı

Azınlıkta da olsa hala bu şansa sahip çocuklar da yok değil tabi. Ama genel olarak şehir hayatına alışmış ebeveynler ve çocuklar olarak maalesef 1 hafta- 10 günlük her şey dahil otellerde tatiller geçiriyoruz. Bu kısa tatillerle çocuklarımızın bütün bir yılın stresini üzerlerinden atmasını, İstanbul’a döndüklerinde de öğrendiklerini unutmamaları için sürekli ders tekrarı yapmalarını bekliyoruz. Arada dinlenme molaları da tablet, bilgisayar ve tv izleme şeklinde oluyor. Pek çok çalışan anne de(dışarıda veya evde ayırım yapmıyorum) zar zor 1 hafta izin kullanıp çocuğuyla vakit geçirdikten sonra mecburen yaz okulunu tercih ediyor.

Oysa bana göre, bizlerin ne kadar boş zaman geçirip kafa dağıtmaya ve doğal öğrenme yollarına ihtiyacımız varsa çocuklarımızın da benzer şekilde özgürce oyun oynamaya ve en azından yaz tatilinde biraz kendi hallerine bırakılmaya ihtiyacı var. Oğluma öğrendiklerini unutmasın diye evimizde bulunan hiç bir kitabı sonuna kadar bitirmek gibi bir hedef koymuyorum. Ara ara çocuğumun da istediği vakitlerde küçük matematik egzersizleri yapmasının da öğrendiklerini pekiştirmek açısından yeterli olacağı görüşündeyim. Oğlumun küçük yaşlarında edindiği kitap okuma alışkanlığı zaten devam ettiği için geri kalanını teferruat olarak görüyorum.

Özellikle de şu aralar 30 haftalık hamileliğin verdiği ağırlığa rağmen tek çocuklu son anlarımın tadını çıkarıyorum. Oğlumla ne kadar çok vakit geçirirsem, onunla ne kadar eğlenirsem kar sayıyorum. Bizim bu yaz tatili planlarımız arasında önce uzun bir tatil, deniz, kum, güneş var. Sonrasında İstanbul’a döndüğümüzde piyano çalmak ve şarkı söylemek, beraber film seyretmek, mısır patlatmak, beraber yemek hazırlamak ve sofra kurmak, sahilde koşup zıplamak, elimizde kovalarla kum havuzuna oturup kumdan kaleler yapmak, bir A4 kağıdına notlar yazıp birbirimize uçak yapıp uçurmak, beraber poğaça pişirmek, hamurla oynamak, kek yapmak, evimizi temizlemek, kimi zaman bir resim çizmek, birbirimize hikayeler anlatmak, kitap okumak, birlikte bisiklete binmek, top oynamak vb. gibi aktivitelerle dolu planlarımız var.

Tabii en önemlisi okullar açılmadan önce bir de eşimin memleketine, onun da çocukken gidip uzun yaz tatillerinde kaldığı köyüne gitmek istiyoruz. Daha önce oğlum 3 yaşındayken gitmiştik. Hepimiz için çok keyifliydi. Paçalarımızı sıyırıp dereye girmek, hamakta sallanmak istiyoruz… Sabah tavukların altından alınan taze yumurtaları ya da bahçeden topladığımız meyveleri yemek istiyoruz. Petek petek gelen balın tadına ya da bostana gidip kavun karpuzun tadına bakmak istiyoruz. İnsan canlısı komşulara gidip oturmak, traktöre atlayıp komşu köylere uğramak istiyoruz. Oltaları sallayıp derede balık tutmak, sonra da akşam mangal yapmak istiyoruz. Geceleri yıldızları izlemek, sabahları horoz sesiyle uyanmak istiyoruz…

Umarım kısmet olur…

Sizlere de çocuklarınızla bol iletişimli, bol oyunlu, bol eğlenceli bir yaz tatili diliyorum

Sevgiyle kalın.

Yorum Yaz »