EMZİK KULLANMAK YARARLI MI ZARARLI MI ?

admin Ekim 25, 2017 0

Son zamanlarda sıkça tartışılan konulardan biri de bebeklerde emzik kullanımı. Peki acaba emzik kullanmak bebek için yararlı mı, zararlı mı?

Ben iki çocuğumda da emzik kullanmadım. Hatta ilk çocuğumda emzik kullanmadığım için de bayağı yadırganmıştım. Oğlumun parmağını emdiği o kısa sürede bile etrafımdaki bazı aile bireyleri tarafından bana çocuğumun parmağının yamuk kalacağı da söylenmişti 🙂 zaman içinde herkes gördü ki oğlumun parmakları yamuk kalmadı 🙂 Neticede her anne çocuğu için en iyisini bilir. Kullanıp kullanmamak bizim tasarrufumuzda. Dışarıdan gelen çatlak seslere uymamak lazım.

 

Şimdi sıra yararları ve zararlarında…

Emzik kullanımının yararları nelerdir?

Bebeğin kendini daha rahat, mutlu ve huzurlu hissetmesi

Ağlayan bebeği sakinleştirmesi

Bebeğin parmak emmesi yerine emzik kullanımı

Bebeği gece rahat uyutmak

İğne, kan verme gibi işlemlerde bebeğin dikkatini dağıtması

 

Emzik kullanımının zararları nelerdir?

Çoğu annenin bebeği doğar doğmaz ağzına sıkıştırdığı emziği ben iki çocuğumda da kullanmadım.

Bebeğin ağlamasını durdurup uyumasını sağlamak adına kısacası kendi rahatım için zararlarını bile bile bebeğime emzik veremezdim. Bebeğim ağlıyorsa mutlaka bir sebebi vardır diye düşünüp problemi ortadan kaldırmak bana göre bebeği emzikle kandırmaktan daha doğru bir yaklaşım şekliydi.

Emzik hakkında yapılan araştırmalar da emziğin bebeğin ağız yapısını bozduğunu ve zararlı olduğunu kanıtlamıştı.

Ön üst dişler öne doğru çıkıntı yapıyor

Ön alt dişler içeri doğru giriyor

Üst ve alt çene hizası bozuluyor

Ağızın üst kısmı iki taraftan da darlaşıyor gibi.

Çok fazla emme hareketi yapıldığında, bebeğin östaki borusu olması gerekenden daha fazla açık kalıyor ve bu da iltihaplanmalara yol açıyordu. Böyle bir riski almak bana göre mantıklı değildi.

Üstelik de bebeğimin ağzında ne denli içeriğe sahip olduğunu bilmediğim her sene içeriği değişip ve önce ‘bunda BPA yok bunu alın, bu daha iyi’ denilip bir sonraki sene ‘bu ağız anatomisine en uygunu’, sonraki sene de ‘aslında plastik değil de kauçuk en iyisi plastikler zaten zararlı, siz en iyisi kauçuk alın’ şeklinde pazarlaması yapılıp ne olduğu tam olarak belli olmayan bir maddeyi emmesi bana doğru gelmemişti.

Herşeyden önce emzik ilerleyen süreçlerde bebekleri tembelliğe alıştırıp emme sürelerinin kısalmasına sebep oluyordu. Bebekler emziği emerek emme reklefsini doyuma ulaştırıyor ve anne memesine olan ihtiyaçları günden güne azalıyordu. Oysa ki bebeğin emme sürecine alışması ve benim de süt üretimine devam edebilmem için sık sık göğsümden meme emiyor olması gerekiyordu.

Emzik kullanımı da, erken verilen biberon da meme vermeyip sadece pompayla uzun süre yapılan sağımlar da annenin sütünün azalmasına sebep olan faktörler arasındaydı.

Ayrıca yapılan araştırmaları okuduğumda emzik kullanan bebeklerde kullanmayan bebeklere oranla daha sık kulak burun boğaz sorunları görüldüğünü öğrendim.

Özellikle gece uykuya dalmaları için bebeğe verilen emzik ağızlarından düştüğü andan itibaren bebeğin uyanmasına neden oluyordu. Bu durum da bebekte huzur yerine huzursuzluk yaratacaktı.

Emzik kullanmamamdaki bir diğer sebep de emzik kullanımının bağımlılığa yol açmasıydı.

Ayrıca çocuk her ses çıkardığında ağzına emziği vermek onu konuşma veya duygularını ifade etme becerisinden alıkoyabileceğinden iki çocuğumda da kullanmadım.

 

Yazımın başında da belirttiğim gibi her anne çocuğu için en iyisini bilir. Ben bugünkü yazımda yararlarından ve zararlarından bahsettim. Karar tabiki size kalmış. Son olarak emzik kullanacak anneler için öğrendiğim bir bilgiyi de paylaşmak istiyorum. Emzik kullanacaksanız eğer çocuğunuz 2 yaşına gelinceye kadar bıraktırmanız gerekiyormuş.

 

Sevgiyle kalın…

Yorum Yaz »