MİNİCİK ATAN KALBİM, 9-12. HAFTA

admin Mayıs 28, 2017 0

(İLK TRİMESTER- 3 AYLIK DÖNEM)

9.Hafta/ Bebeğim bir üzüm tanesi kadar

Bu hafta göğüslerim dolgunlaşmaya başladı ve midemde hafif yanmalar var. Gün içinde de ara ara uykum geliyor ve kısa kısa şekerlemeler yapıyorum.

9.Haftada Bebeğin Gelişimi

Bebeğim yaklaşık 2 gram ağırlığı ve 2-2.5 cm boyuyla orta boy bir üzüm tanesi kadar bu hafta.

Hamileliğin ilk 8 haftası embiriyonal dönem olarak tanımlanırken bu haftadan itibaren fetal dönem başlamış olmakla birlikte bebeğin doğumuna kadar fetüs olarak adlandırılacaktır bundan sonra.

Bebeğin kalbi dört odaya bölünmüş ve kapakçıkları ufak ufak çalışmaya başlamıştır.

Embiriyonik kuyruğu tamamen kaybolmuştur.

Cinsel organı oluşmuştur ancak cinsiyeti öğrenilecek kadar belirgin değildir. Günümüzde bebeğin cinsiyetini 3-3,5 aylık iken öğrenme şansımız var.

Gözleri tamamen şekillenmiş ve göz kapakları kapalı bir şekilde gözlerinin üzerine konumlanmıştır.

Kulak memeleri, dili, ağzı, burnu ve burun delikleri oluşmuş ve belirgin haldedir.

Ayrıca bebeğin eşi olarak biline Plesenta bebeğinin hormonlarını üretebilecek olgunluğa erişmiştir.

Kulak Memesi: Bu haftada bebeğinin kulak memeleri oluşur.

Göz Kapakları: Bebeğinin göz kapakları oluşmuştur ancak henüz kapalı olup 27.haftaya kadar açılmayacaklar.

Parmaklar: Bu haftada bebeğinin parmakları belirgin hale gelmiş ve uzamaya başlamıştır.

Omuzlar: Bebeğinin omuzları, dirsekleri, bilekleri, dizleri ve ayak bilekleri hareket etmeye başlamıştır.

 

10.Hafta/ Bebeğimin eşi öndeymiş

Doktor bu hafta bebeğimin eşinin önde olduğunu söyledi. Fizyolojik olarak göbek fıtığı dediğimiz olgu varmış. Yani bağırsaklar içerde toplanmış. Her hafta yer değiştire değiştire en son 12.haftada olması gerektiği yerde olacakmış. Hafif mide bulantılarım devam ediyor.

10.Hafta Bebeğin Gelişimi

Fetüs 10.gebelik haftası itibariyle 3 cm boyutlarında olup yaklaşık 4-5 gr ağırlığında yani bu haliyle bir erik kurusu kadardır.

Gebelikte 10.hafta ve sonrası bebeğinizin kıkırdak dokusu yerini kemik dokuya bırakacak bu hafta ve sonraki haftalarda bebeğinizin kemikleri gelişecektir… Uzun kemikler ilk kemikleşecek yapılar olacaktır.

Bebeğinizin böbreklerinde idrar oluşmaya başladı. İlk idrarını ve içerdeyken ki idrarını

amniyon kesesinde yapacaktır.

Bebeğinizin karaciğeri 10.hafta çalışmaya başlar ve kan üretimi görevini yerine getirir.

Bebeğinizin göz kapakları ve gözün iris tabakası oluşmakta fakat göz kapakları henüz yapışıktır.

Fetüsün perdeli olan el ve ayak parmaklarındaki perde kaybolmaya başlar parmaklar ayrımlaşmaya başlayıp, ultrasonografide artık bir insan şekline benzer

11.Hafta/ Saçlarım çok hızlı uzuyor

Bebeğimin boyu 11. haftamda yaklaşık 3,5 – 4 cm kadarken ağırlığı ise 6 – 7 gram arasında. O şimdi şirin mi şirin bir Brüksel Lahanası kadar. Rahmim greyfurt büyüklüğü kadar olmuş. Mide bulantılarım bu hafta çok çok azaldı. Saçlarım normalden çok daha hızlı uzamaya başladı.

 

 

 

 

 

 

11.Haftada Bebeğin Gelişimi

11.gebelik haftasında bebeğin uzunluğu yaklaşık 4 cm kadardır, ağırlığı 7 gram kadardır. Bebeğin kafasının büyüklüğü boyunun yarısı kadardır.

Bebeğin organ ve dokularının gelişimindeki en kritik süreç bitmiştir çünkü ilk 10 hafta bebek gelişiminde en kritik ve en hassas dönemdir, ilaç ve toksik maddelere karşı bebeğin en hassas olduğu dönemdir.

Bu haftalarda bebek ve anne rahmi arasında kan dolaşımı başlar ve plasenta (bebeğin eşi) görev yapmaya başlar. Bebeğin kalp ve damar sistemi, beyin, sinir sistemi, iskelet sistemi işlevsel hale gelmiştir. Bebeğin el ve ayak tırnakları gelişmeye başlar, saç folikülleri oluşur.

Bebek elini açıp kapatabilir. Bebeğin yüzündeki bütün kemikler gelişmiştir.

Bebek anne karnında sallanma, ters dönme, hıçkırma, gerilme gibi hareketler yapmaya başlar ancak anne henüz hareketleri hissedemez.

 

12.Hafta/ Ense ölçümü ve İkili test zamanı

Doktor muayenede her şeyin yolunda olduğunu söyledi. 10. haftadaki fizyolojik göbek fıtığı denilen durum düzelmiş. Bebeğimin bağırsakları olması gerektiği yere yerleşmiş. Sen gün geçtikçe biraz daha büyüyorsun ve ben seni çok merak ediyorum bir tanem. Acaba kime benzeyeceksin? bana mı, babana mı yoksa abine mi? Ultrasonda biz seni izlerken sen bacaklarını üst üste koyup kapattığın için doktor cinsiyetinle ilgili bir yorum yapamadı ama önümüzeki ay belli olur dedi. Babanla beraber çok güldük senin bu haline. Cinsiyetin ne olursa olsun bizim tek dileğimiz senin sağlıkla sıhhatle aramıza katılman meleğim. Bugün ense testi ve ikili test yapılacak ve herhangi bir risk olup olmadığına bakılacakmış. İçimden bir ses her şeyin yolunda gideceğini söylüyor. İnşallah öyle olur. Seni çok ama çok seviyorum. 12.Hafta için doktor folik asidi bırakarak Elevit Pronatal ve Coraspin 100 mg. içmem gerektiğini söyledi.

Doktorumun istediği testler

1-Ense kalınlığı (Nuchal Translucency, NT) : Bu haftalar arasında fetusun anatomik organları ve büyüklüğü değerlendirilir. Ayrıca ulrasonla ense kalınlığı (Nuchal Translucency, NT) ölçülür. Ense kalınlığının uygun ölçümün yapılabilmesi için fetus son adet tarihine göre 11 ile 13 hafta 6 gün arasında ve baş-popo mesafesi 45-84 mm arasında olmalıdır. Ense pilisinin kalınlığı; Trizomi 21 (Down sendromu, mongolizm), Trizomi 18 gibi kromozomal bozukluklarda ve bebeğin özellikle kalp gibi bazı organların problemlerinde artar.Bu artışın nedeni bebeğin ense bölgesindeki sıvı birikimidir (ödem) ve bunu ultrasonla yakalamak mümkündür. Normal olarak bebeğin ense kalınlığı gebelik haftası ilerledikçe artar. Genel olarak 3 milimetrenin üstü patolojik kabul edilir ve bu durumda fetus özellikle Down sendromu açısından ileri değerlendirmeye alınır.

2-İkili test : İkili testin amacı Down sendromunun erken gebelik haftalarında yakalanmasıdır. Son adet tarihine göre 9-13. gebelik haftaları arasında uygulanan testte anne adayından kan alınarak serbest β-HCG ve PAPP-A biyokimyasal değerlerine bakılır. Down sendromunda anne kanında, serbest β-HCG değerleri normalin iki katı yüksek iken PAPP-A değerleri normalin 2.5 da biri (%40ı) kadardır.

3-Toksoplazma IGg, Toksoplazma IGM, Maternal serum free BHCG düzeyi, Maternal serum BHCG MoM değeri, Maternal serum PAPP-A düzeyi, Maternal serum PAPPA MoM değeri.

NT değeri

NT’ye göre Trizomi 21 riski,

Biyokimyasal Trizomi 21 riski,

Hesaplanan Trizomi 21 riski,

Anne yaşına göre Trizomi 13/18 riski,

Hesaplanan Trizomi 13/18 riski,

Anne yaşına göre Trizomi 21 riski

12.Hafta Bebeğin Gelişimi (İLK TRİMESTER)

12. gebelik haftasında bebek taze bir siyah erik kadar. Boyu yaklaşık 5 cm, ağırlığı 15 gram kadardır. Tırnaklar oluşmaya devam eder, henüz tam olarak oluşmamıştır. Bebeğin erkek veya kız olmasına bağlı olarak dış genital organları şekillenmeye başlar. Bu haftada düşük gibi nedenlerle çıplak gözle görülebilen bebeklerin cinsiyeti anlaşılabilir ancak ultrason ile nadiren anlaşılabilir.Bebeğin böbrekleri idrar üretmeye başlamıştır. Daha önce göbek kordonunun etrafından karın dışına çıkmış olan barsaklar bu hastada karın içerisine döner. Bebek el ve ayak parmaklarını hareket ettirebilir, bükebilir. Ağzıyla emme hareketi alıştırmalarına şimdiden başlar.

Yorum Yaz »