MİNİCİK ATAN KALBİM 31-35. HAFTA

admin Ağustos 4, 2017 0

31.Hafta/ Rutin muayene haftası

24.06.2017 Cumartesi itibariyle artık tastamam 31+4 günlük gebeyim 🙂 Yani neredeyse 7.ayım bitmek üzere. Artık 3.trimesterın ilk ayının sonuna geldim. Son trimester hızla geçmeye devam ediyor.

Oğlumu bu hafta biraz daha büyümüş olarak gördük. Bu sefer bize yüzünü, gözünü daha net bir şekilde gösterdi. Yaşadığım mutluluğu kelimelerle anlatmam mümkün değil.

Bu hafta artık geceleri uyumakta zorluk çekmeye başladım. Bozulan uyku rutinimi düzene sokmaya çalışıyorum. Dinlenmeye ihtiyacım olduğunda kısa kısa şekerlemeler yapıyorum. Bunun dışında herşey yolunda…

 

31.Hafta Bebeğin Gelişimi

Bu hafta bebeğin kilosu yaklaşık 1.500gr boyu ise 41cm kadardır. Yani bebeğinizi bir pırasa kadar hayal edebilirsiniz.

Bu hafta itibariyle bebek 5 duyu organından da sinyaller almaya başlar

Parmaklarını emer

Bu hafta erkek bebeklerde testisler erbezlerinin yanına doğru hareket eder

Kız bebeklerde ise klitori iyice belirgin hale gelir

Ciğerleri henüz tam olgunlaşmamıştır

 

32.Hafta/ Ultrasonda Obstetrik USG Doppler bakıldı, şimdi tatil zamanı

Bu hafta ultrasonda Obstetrik USG Doppler bakılarak ölçümler yapıldı. Sonuçlarım çok şükür ki iyi çıktı. İlk gebeliğimde yaşadığım preeaklemsiye tekrar yakalanmamam için doktorum elinden geleni yapıp beni titizlikle takip ediyor.

Aynı zamanda bu hafta 7 günlük bir tatil programımız olduğu için doktorumdan detaylı bilgiler alarak kendimi güneşten nasıl korumam gerektiğini öğrendim. Sabah 10.00 ile 16:00 arası gebe kadınların güneşin altında durmaması gerekirmiş. Ayrıca güneşten korunmam için de bana bir güneş koruyucu krem önerdi. Hiçbir zararı olmayan bu mucizevi krem sayesinde de çok rahat bir tatil geçirdim diyebilirim. Sanırım bundan sonra da ebediyyen kullanacağım güneş kremimi buldum 🙂 Tatil için doktorumdan gelen bir diğer tavsiye de düzenli yaptığım yürüyüşleri aksatmamam oldu.

32 haftalık gebe olduğum için çoğu havayolu şirketi uçak yolculuğu için bizlerden ‘Uçakla Seyahatinde Sakınca Yoktur’ yazısı talep ediyor. Bu haftadaki kontrolümde gidiş- dönüş için bu yazıyı da doktorumdan aldım.

Bu gibi durumlarda kural;

7 ayını yani 28 haftayı bitirmiş hamile yolcular için kendi doktorundan aldığı “Uçakla Seyahatinde Sakınca Yoktur” ibaresi yer alan bir rapor gerekmektedir ve bu raporun tarihi 7 günden eski olamaz. 36. gebelik haftasından sonra da pek çok havayolu şirketi hamile kadınları uçaklarına kabul etmiyorlar.Bunun sebebi de havayolu şirketinin havadayken yaşanacak bir doğum nedeniyle risk almak istememesinden kaynaklanıyor.

 

32.Hafta Bebeğin Gelişimi

Bebeğin kilosu artık 1600 gr kadar olmuştur. Boyu ise yaklaşık 42 cm civarındadır. Tıpkı bir hindistancevizine benzer.

El ve ayak tırnakları oluşmuştur

Cildi kendini doğuma hazırlarken yumuşak ve pürüzsüz olur

Parmakları ayrık, kolları boşta durur.

 

33.Hafta/ Sık idrara çıkma isteği

Bu hafta sık sık idrara çıkma isteği duyuyorum. Bu sebepten dolayı geceleri 4- 5 kere uykumdan uyanıyorum. Aynı zamanda bu hafta vücudumdaki hormonal değişim ile birlikte unutkanlık da yaşamaya başladım. Araştırdığımda bu tip durumların normal olduğunu öğrendim. Gün içinde enerji depolamak için kısa kısa öğle uykularına yatıyor ve vücudumu dinlendiriyorum. Doğuma sayılı haftalar kala bir yandan da hastahane hazırlıkları yapıyor ve kendimi oyalamaya çalışıyorum.

Her zamanki gibi düzenli yürüyüşler yapıp haftada 1 gün hamile yogasına devam ediyorum. Bol bol kalsiyum alarak kendimi ve bebeğimi beslemeye devam ediyorum.

 

33.Hafta Bebeğin Gelişimi

Bu hafta bebeğin kilosu 1900 gr, boyu da yaklaşık olarak 43cm civarındadır. Yani bu hafta gözünüzün önüne bir ananas getirebilirsiniz.

Akciğer ve beyin devamlı gelişim halindedir

Bu hafta bebek sesleri ayırd etmeye başlar

Bebeğin bağışıklık sistemi her geçen gün gelişmekte ve anneden alınan antikorlar bebeğe geçmektedir.

 

34.Hafta/ 11.07.2017- NST+ RUTİN MUAYENE

08 Temmuz’daki Baby Shower Partimden sonra 11.07.2017’de rutin doktor kontrolüm vardı. Her zamanki gibi bebeğimin baş çevresi, karın çevresi ve dizle kalça arasındaki kemik ölçümü yapıldı. Doktorum rahim arterlerimin de gayet iyi olduğunu söyledi. Çok şükür ki herşey yolunda ilerliyor. Sonrasında da 35dk kadar yine NST’ye bağlandım.

Baby Shower’da o kadar çok yorulmuştum ki bu haftadaki muayenemde her şeyin yolunda gittiğini öğrenmek içimi çok ama çok rahatlattı.

Herhangi bir şişliğim veya vücudumda ödemim yok. Hala aynı ayakkabı numarasında hayatımı sürdürüp aynı alyansı takabiliyorum 🙂

Artık doğumuma sayılı günler kaldı ve ben çok heyecanlıyım. Günler geçtikçe heyecanım daha da artıyor. Geri sayım başladı. Arif Kemal’imin dünyaya gelmesine artık son 4 hafta kaldı 🙂

 

Doktorumun istediği testler

Albumin, 12 saatlik açlıkla açlık kan şekeri, LDH, AST (SGOT), ALT (SGPT), Bilurubin total, Bilirubin İndirekt, BUN (Üre nitrojeni), Kreatinin, Ürik asit, Protein total, Kan sayımı (18- 24 Parametre), PT (Protrombin zamanı), APTT (Aktive parsiyel tromboplastin zamanı), idrar tahlili (strip ve mikroskopi)

 

34.Hafta Bebeğin Gelişimi

Kilosu yaklaşık 2100 gr, boyu da 45 cm kadardır. Yani bebek artık bir lahana büyüklüğüne ulaştı.

Bu haftada bebek bir yenidoğan gibi uyuduğunda gözlerini kapalı tutup uyandığı zaman da açık tutar.

Bağışıklık sistemi güçlenmekte

Akciğer sistemi gelişimini sürdürmektedir

Erkek bebeklerin testisleri olması gereken yere ulaşmak üzeredir

 

35.Hafta/ 22.07.2017- NST + Rutin muayene

Bu hafta doktor kontrolüm şükürler olsun yine çok iyi geçti. Kontrolden sonra yaklaşık 30 dk kadar NST’ye bağlandım. NTS testi (non stres test) olarak da geçer. Bu testte bebeğin kalp atışları dinlenerek rahim kasılmaları incelenir. Bu test sonucum da gayet iyi çıktığı için çok mutluyum.

Son haftalarımda günlerimi kendimi yormadan geçirmeye çalışıyorum. Tek derdim artan sıcaklar. Bu süreçte mümkün olduğu kadar evden çıkmamaya ve alış verişlerimi bilgisayar karşısında yapmaya çalışıyorum. Gün içinde de bol bol dinleniyor yürüyüşlerime akşamları devam ediyorum.

 

35.Hafta Bebeğin Gelişimi

35. haftada bebeğin boyu yaklaşık 46 cm, kilosu da 2400 gr kadar olmuştur. Bu haftada gözünüzün önüne orta boy bir kavun getirebilirsiniz.

Bebek doğum pozisyonunu almış baş aşağı duruma gelmiştir

Böbrekleri ve karaciğerleri tamamlanmıştır

Diğer organları gelişimini sürdürmektedir

Yorum Yaz »