MİNİCİK ATAN KALBİM 24-26. HAFTA

admin Temmuz 26, 2017 0

24.Hafta/ Glikoz (şeker) yükleme testi haftası

Bu hafta Glikoz (şeker) yüklemesi haftası. Doktorum bana bu hafta herhangi bir açıklama yapmadan, glikoz (şeker) yükleme testinin gebelikte yapılan rutin testlerden olduğunu ve taleplerim doğrultusunda beni takip etmesinin mümkün olmadığını söyleyip takibimi bırakmıştı. Yani ben 24.hafta itibariyle yeni doktor arayışlarına başladım.

Glikoz (şeker) yüklemesi çok detaylı bir konu olduğu için burada kısaca geçmek istemedim. Bu konu ile ilgili bilgi almak için www.mutluanneyim.com adresimden ‘Yazılarım’ sekmesine gelerek ‘Gebelikte Şeker Yüklemesi Yapılmalı mı’ başlıklı yazıma ulaşabilirsiniz.

24.hafta sadece glikoz (şeker) yüklemesi açısından değil tansiyon takibi açısından da büyük önem taşımaktadır. Bu haftalarda yapılan tansiyon takipleri oldukça önemli olup ileride preaklemsi riski açısından da bize yol gösterici olabilmektedir.

Bu hafta beni en çok sevindiren gelişme bebeğimin ultrason görüntüsü oldu. Göz kapakları kapalı olmasına rağmen yüzü aşağı yukarı belirginleşmişti. Bebeğimin yusyuvarlak bir suratı vardı. Elimizde ilk defa bu kadar net bir fotoğraf olmuştu.

 

24.Hafta Bebeğin Gelişimi

Bu hafta bebeğim 30 cm yani bir mısır koçanı kadar. Ağırlığı da 600 gr.

Bebeğinizin kemiklerini kaplayan kasları artık bu hafta iyice büyümektedir.

Bebeğin ağız ve yanaklardaki tat duyuları da artık büyük oranda gelişmiştir.

Algılaması iyice artmıştır. Artık tat alabiliyor, hissedebiliyor ve duyabiliyor.

Bu haftadan itibaren artık bebeğinizle konuşabilirsiniz.

Ayakları artık bu haftadan doğuma kadar 2 katı kadar büyüyecektir.

Bebeğin göz kapakları henüz birleşik ve kapalı olmasına rağmen bu hafta sonuna kadar tamamen gelişmiş olacak.

 

25.Hafta/ Eski doktora elveda yeni doktoruma merhaba

Glikoz (şeker) yüklemesi yaptırmak istemediğim için ‘taleplerim doğrultusunda beni takip etmesinin doğru olmayacağını’ söyleyen doktorumdan sonra bu hafta yeni doktor arayışları içine girdim.

İlk işim şimdiye kadar gittiğim hastaneden vazgeçmek oldu. Çünkü bu hastanede zaten benim ad-soyadımdan üç tane daha gebelik takibi yaptıran anne adayının olduğunu biliyordum. Bu durum başından beri içime sinmemesine rağmen geçici bir süreliğine sadece gebelik takibi için devam ediyordum. Daha sonraki planımız doğum için doktorumla birlikte Kızıltoprak Florence Nightingale’e geçmekti. Ancak doktorum takibi bırakınca biz de onsuz bir çözüm oluşturmak durumunda kaldık. Doğumda bebeğim karışır telaşıyla asıl istediğim hastaneye yani Kızıltoprak’taki Florence Nightingale Hastanesi’ne geçmenin tam zamanı diye düşünüp, orada doktor arayışı içine girdim. Her işte bir hayır vardır derler. Çok kısa bir zaman sonra şu anda halen takibime devam eden Perinatoloji Bölümü’ndeki sevgili doktoruma ulaştım. Doktorum konuya son derece ılımlı yaklaşarak ‘seni kimse hiç bir şeye zorlayamaz’ dedi ve glikoz (şeker) yüklemesi yapmadan yoluma devam ederken yanımda durdu. Şu anda doktorumdan çok ama çok memnunum.

Doktorumda ilk dikkatimi çeken nokta, lafımı hiç kesmeden gözlerimin içine baka baka beni pür dikkat dinleyip her şeyi bilgisayarına teker teker not alması ve benden şimdiye kadar yaptırdığım tüm testlerin fotokopisini alması olmuştu. Titiz, dikkatli ve çalışkandı. Sorduğum her soruya yalın bir dille tane tane cevap veriyordu. İnsan böyle durumlarda ister istemez kıyaslama içine giriyor. Çünkü bir önceki doktorumun kafası hep dağınıktı. Her gittiğimde bir önceki hafta ne yaptığımızı bana sorar sürekli bilgisayarıyla bir sorun yaşardı. Perinatoloji Bölümü’nde olduğu için bu gibi durumların yoğunluktan kaynaklandığını düşünürdüm hep.

İlk gebeliğimde normal kadın doğum doktoru tarafından takibim yapılmıştı. İlk defa Perinatoloji yani yüksek riskli gebeliklere bakan bölüm tarafından takibim yapılıyordu. Dolayısıyla doktorumun bu dağınık halinin normal olabileceğini düşünmüştüm, yanılmışım.

Her kadın, hayatının en özel sürecinde kafasındaki tüm sorulara sıkılmadan ve onu terslemeden cevap veren bir doktoru hak ediyor. Çünkü sonunda bebeğimizi kucağımıza alacağımız bu 9 aylık süre bizim hayatımızda geçirdiğimiz en kıymetli dönem. Bu dönemi kendimiz ve bebeğimiz için mümkün olduğu kadar pozitif ve stressiz yönetmemiz gerekiyor.

Doktorumun istediği testler

Albumin, Açlık kan şekeri, AST (SGOT), ALT (SGPT), BUN (Üre nitrojeni), Kreatinin, Ürik asit, Sodyum, Protein total.

18- 24 parametre Kan sayımı (Eritrosit sayımı (RBC), Hematokrit (HTC), Hemoglobin (HBG), MCV, MCH, MCHC, Lökosit Sayımı (WBC), Trombosit Sayımı (PLT), RDW-SD, RDW-CV, PDW, MPV, P-LCR, PCT, Notrofil (%), Nortofil (uL), Lenfosit (%), Lenfosit (uL), Monosit (%), Monosit uL), Eozınofıl (%), Eozınofıl (uL), Bazofıl (%), Bazofıl (uL))

İdrar Tetkikleri (Tam idrar tahlili, Renk, Görünüm, Koku, Hacim, Dansite, Ph, Protein, Nitrit, Lökosit Esteraz Akt. (Spot İdrar), Bilirubin (Spot İdrar), Ürobilinojen (Spot İdrar), İdrar Sedimenti, Lokosit (Spot İdrar), Eritrosit (Spot İdrar), Epitel (Spot İdrar), Kristal (Spot İdrar), Silindir (Spot İdrar), Bakteri (Spot İdrar), Diğer Özellikler (Spot İdrar)

25.Hafta Bebeğin Gelişimi

25.Gebelik haftasında bebeğin boyu 34cm ağırlığı ise, 650 gram. Yani bu haliyle bir turp kadar.

Bu hafta bebeğin saçları belirginleşmeye ve uzamaya başlar

Bebeğin şu ana kadar kapalı olan burun delikleri bu hafta açılmaya başlar ve bu sayede nefes alıştırmalarına da ufak ufak başlamış olur

Ses telleri çalışmaya başladığından arada sırada hıçkırabilir

 

26.Hafta/ Hamileliğimi tadını çıkara çıkara yaşıyorum

Gebeliğimin 6. ayını bitirmeme çok az zaman kaldı. Kendimi çok enerjik ve iyi hissediyorum. Özellikle glikoz (şeker) yüklemesi yaptırmamak için verdiğim mücadele ve doktor arayışlarımdan sonra şimdi iyice rahatladım diyebilirim.

Bu sene sıcaklar geç gelecek sanırım hava hala serin olduğu için yürüyüşlerime düzenli olarak devam edebiliyorum. Bu da kendimi dinç hissetmemi sağlıyor. Havalar ısınınca da gece yürüyüşlerine başlayacağım. Asla ara vermeyi düşünmüyorum. Gün içinde sol tarafıma yatıp dinlendiğim için de şişme problemleri yaşamıyorum.

Bu arada 34. haftamda yapmayı planladığım Baby Shower Partim için de her gün araştırmalar yapıyorum. Acaba açık alanda yeşilliklerin üstünde bir parti mi yapmalıyım yoksa havalar aniden ısınır sıcaklar bastırırsa herkese zor olacağından klimalı ferah bir yerde mi yapmak uygun olur? Kafamda bir sürü soru var. Bir yandan mekan bakıyor, bir yandan da hazırlıklar için alış veriş yapıyorum. Bu telaş içinde koştururken de zamanın nasıl geçtiğini hissetmiyorum. Misafirlerimin masa düzeninden şeker büfeme kadar her şeyi en ince ayrıntısına kadar planlıyorum. Umarım her şey tam planladığım gibi eksiksiz olur.

 

26.Hafta Bebeğin Gelişimi

26.haftada bebeğin boyu 36 cm ağırlığı ise yaklaşık 750 gr kadar. Bu hafta itibariyle bir yeşil soğan kadar boyu var.

Bu hafta itibariyle artık bebeğimin gözleri açılmış ve her şeyi görebiliyormuş. Işık gördüğü zaman da hareket ediyormuş

26 haftalık gebelikte işitme duyguları da geliştiği için artık ses duyduğunda tepki verebiliyor

Bu hafta tüm kemikler, eklemler ve bağlar tam olarak şeklini almış durumdadır.

Bebeğin cildi orantılı bir şekilde dolarken cilt altı yağ dokuları olgunlaşıyor

Tat alma dokusu gelişti

Süt dişleri gelişti

Bebeğin bu hafta cinsiyeti ile ilgili gelişimi de tamamlanmış oluyor

Akciğer ve damar sistemi gelişimini sürdürüyor

Yorum Yaz »