MİNİCİK ATAN KALBİM 19. HAFTA

admin Temmuz 3, 2017 0

Mutlu, huzurlu bir hafta geçirdim.

Göbeğim büyümeye devam ediyor. Sırt ve bel ağrılarım bu hafta nispeten azaldı. Sık sık ve az az yemek yiyorum. Bu hafta da bebeğim için özellikle müzik dinlemeye başladım. Kendimi dinleyebileceğim sakin ve huzurlu müzikler tercih ediyorum. En önemlisi hala haftada 1 gün yogaya gidiyor her gün düzenli yürüyüşler yapıyorum.

19.Hafta Bebeğin Gelişimi

Bu hafta bebeğin iri bir domates kadar. Boyu 15 cm oldu, kilosu ise 250 gram kadar.

Bebeğin cildini 15 ve 16. Haftalarda lanugo adını verdiğimiz tüyler kaplamaya başlamıştı.

19. Haftada ise bu tüylerine verniks kazeoza denilen kaygan madde eklenir. Verniks kazeoza denilen beyaz peynirimsi madde bebeğin bütün cildini kaplar ve bebeğin cildini içinde bulunduğu sudan korur. Bebekler doğduğunda bu beyaz verniks kazeoza maddesi üzerlerinde görülür. Bebeklerin doğum esnasında ciltleri, aylarca su içinde kalmalarına rağmen buruşmamış olmasının nedeni ise işte bu kaygan maddedir.

19.haftada bebeğin eşi yani Plasenta büyümesini devam ettirir. Bebeğin eşi büyüdükçe bebeğin beslenmesi de kolaylaşır.

Yine bu hafta eğer bebeğiniz bir kız ise yumurtalıklarında primitif yumurta hücreleri oluşmaya başlamıştır.

Bebek bu hafta ile birlikte REM uykusuna geçer. Bazı uzmanlar bebeklerin bu uyku ile birlikte rüya görebilir durumda olduklarını da savunurlar. Ancak bu bilimsel olarak kanıtlanabilen bir durum değil sadece tahmini bir durumdur.

Bebeğinizin 19. Haftada ayrıca damak yapısı ve süt dişleri taslakları oluşur. Bebeğinizin, doğum sonrası ısı ayarı için gereken yağ bebeğinizde birikmeye devam eder.

Bebeğinizin fiziği de daha dengeli hale gelmeye başlar. Örneğin kolları ve bacakları birbirleri ile daha orantılı şekildedir.

 

Yorum Yaz »