MİNİCİK ATAN KALBİM 15. HAFTA

admin Haziran 7, 2017 0

Neslihan İskit’le Hamile yogasına başladım

Bu hafta göbeğimden aşağıya doğru dikine uzanan kahverengi çizgi belirmeye başladı. Araştırdım buna linea nigra deniliyormuş. İlk gebeliğimde de vardı doğumdan sonra kendiliğinden solarak kaybolmuştu. Gebeliğimin başından beri sol yanıma yatarak rahat ediyorum. Kısa bir araştırma yapınca da sol yana yatmanın gebeliğe en uygun yatış pozisyonunu olduğunu öğrendim. Çünkü sağ tarafa doğru yatılırsa toplar damara rahim baskı yapıyor ve kalbe dönen kan miktarı azalıyormuş. Bu da bebeğe giden kan miktarının azalmasına neden olurmuş. Sağ tarafa yatıldığında kalbe dönen kan azalacağı için vücuttaki şişlikler artıyor, sol yana yatıldığında ise tersine plasentaya (yani bebeğin eşine) giden kan artar, böylece bebeğe daha fazla oksijen ve besin maddesi ulaşır imiş. Sol tarafa yatmak kan dolaşımındaki sirkülasyonu arttırarak vücuttaki şişlikleri (ödem) azaltacağından hamileler için en rahat uyku pozisyonu sol yana yatarak bacakların karna doğru çekildiği pozisyonmuş. Sol yana yatarken sırtımızın arkasına büyükçe bir yastık koyarak hem daha rahat edip hem de uykudayken sağa dönmeyi engelleyebilirmişiz.

Bu hafta itibariyle de Neslihan İskit’le haftada 1 gün hamile yogası yapmaya başladım. Hamile yogası bana çok iyi geldi. Kendimi bu hafta çok enerjik hissediyorum.

15.Hafta Bebeğin Gelişimi

Gebeliğin 15. haftasında bebeğinin boyu yaklaşık 10 cm iken kilosu ise 65-70 gram kadardır. Bu haliyle O güzel bir avokadoya benziyor bu hafta…

Bebeğinizin kemik ve kas dokusu bu gebelik haftasından itibaren biraz daha hızlı gelişmeye başlar. Cildi bu haftada çok ince ve şeffaftır ve cilt yüzeyinde belirgin damar yapıları izlenir. Lanugo adı verilen ipeksi cilt tüyleri de bu haftadan itibaren gelişmeye başlar. Bu tüyler 26. haftaya kadar varlığını sürdürür. Bu gebelik haftasının sonuna doğru yapılan bir ultrasonda erkek bebeklerin testis ve penislerinin görülmesiyle %100 doğrulukla cinsiyet belirlenebilir. Ancak elbette daha ileri haftalara kadar ve hatta bebek doğana kadar cinsiyeti belirlenemeyen bebekler de olabilir. Bu, bir yandan bebeğin pozisyonuyla, öte yandan cinsiyetiyle (kız bebekler daha geç tanınır), yine ultrason cihazının ve ultrasonu yapan kişinin özellikleriyle ilgilidir.

Yorum Yaz »