MİNİCİK ATAN KALBİM 14. HAFTA

admin Haziran 5, 2017 0

Gece sık sık uyanıyorum

Artık geceleri sık sık idrar yapmaya kalktığım için öğle uykusuna ihtiyaç duyuyorum. Gün içinde kısa şekerlemeler yapmaya başladım. Böyle kendimi daha dinç hissediyorum.

14.Hafta Bebeğin Gelişimi

14. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 9 cm, ağırlığı 45 gram kadardır.

Bu hafta bebeğinizin bazı mimikleri belirlemeye başlar. Bunlardan biri yüzünü ekşitme, kaşlarını çatma, gözlerini kısmadır.

Bu hafta bebeğinizi elini ağzına götürmeyi sıklaştırıyor. Bir hafta sonra da emmeye başlayacaktır.

Bebeğinizin bu hafta ile beraber cinsel organı da tamamen gelişir. Eğer bebeğinizin cinsiyeti erkek ise prostat, kız ise yumurtalıklar karın boşluğuna bu gelişimle yerleşirler. Ancak hala ultrasonla cinsiyetinin net olarak görülmesi bu hafta da mümkün değildir. Buna rağmen ileri teknolojik kaliteli ve renkli bir ultrasonla bebeğinizin cinsiyetinin belirlenebilme olasılığı kuvvetlidir.

Bebeğinizin bu hafta troid bezi da gelişerek hormonları oluşmaya başladı. Bu hafta bebeğinizde gelişim gösteren diğer bir organ da böbreklerdir.

Bebeğinizin böbrekleri bu hafta idrar üretimine geçiyor ve bebeğiniz idrarını da yapmaya başlıyor. Bebeğiniz bu hafta itibari ile doğuma kadar idrarını, içerisinde bulunan su kesesine yapmaktadır. Bebeğiniz içinde yer aldığı amniotik sıvının içinde yer değiştirmeye başlar.

Bebeğinizin bu hafta ayrıca saçları da oluşmaya başladı.

Ense uzar çene belirginleşir, kulaklar başın arkasından daha öne ve yanlara doğru gelir.

Artık bebeğiniz bir parmak izine sahiptir.

  1. haftada başlayan solunum çalışması 14. Haftaya gelindiğinde hız kazanır.

Bebeğinizin başı daha da hareketlenmiş ve çenesine yaslanmış sabit pozisyonunu da terk etmiştir. Bebeğiniz artık ellerini ve ayaklarını kendi isteğine göre serbestçe hareket ettirmektedir.

  1. hafta bebeğiniz için gerçekten de önemli bir haftadır. Organları işlevlerini yerine getirmeye başlıyorlar.

Böbrekler gibi beyni de yine bu hafta tam bir enerji ile çalışmaya başlar. Bebeğiniz artık düşünen ve hareketlerini bilinçli bir şekilde yapan bir varlıktır. Beyni bebeğinizin temas ettiği alanları kaydetmeye başlayacaktır.

Bir diğer işlev gösteren duyusu ise işitmedir. Bebeğiniz bu hafta ile beraber özellikle de annesinin sesini işitmeye başlar. Bu sesler net değildir. Bir uğultu biçimindedir.

Bebeğinizin sizi net biçimde duyması için 25. Haftaya kadar bir süre geçmesi gerekecek. 27. haftadan itibaren annesinin sesinin yanında dışarıdan gelen sesleri de duyup tepki verebilir.

14 haftalık gebelikte bebeğinizin diğer duyu organları da gelişmekte ve bebek kendini hissetmektedir.

Boynu ise biraz daha uzadığı için artık bebeğiniz kafasını her iki tarafa da çevirebilmektedir.

Avuçlarını açıp kapatmaya başlamış ve parmaklarını da hareket ettirmeye başlamıştır.

Elleri ve ayaklarını aşağı yukarı hareket ettirir ve tekme atmayı da ihmal etmez.

Bütün bu saydıklarımızı zorlanmadan yapabilirler. Yine bu hafta bebeğinizin karaciğeri safra üretmekte, dalağı da kırmızı kan hücresi üretmektedir.

On dördüncü haftada bebek nefes alıp verme hareketlerine başlar. Nefes alıp vermesi hava ile değil amnion suyu ile olur. Bebek amnion sıvısını akciğerlerine alır ve sonra tekrar ağzından dışarı atar, bu şekilde solunum egzersizleri yapar.

Bebeğin boynu uzar ve çenesi göğsünden uzaklaşmaya başlar. Bebeğin kalp atışları dopler cihazı ile duyulabilir.

Bebeğin sindirim sistemi sanki yediği yiyecekleri sindirir gibi hareket etmeye başlar. Bebeğin çok ince tırnakları vardır.

Bebek bu haftalarda baş parmağını emebilir. Parmak izleri oluşmaya başlamıştır.

Bebeğin kemik iliği kan hücreleri üretmeye başlar.

Bu haftalarda beyinden gelen sinir impulsları bebeğin yüz kaslarını uyararak çatık kaşlı, şaşı bakışlı, yüzünü buruşturmuş gibi ifadelere neden olabilir.

Yorum Yaz »