MİNİCİK ATAN KALBİM, 4-8. HAFTA

admin Mayıs 24, 2017 0

4.HAFTA/ SONUÇ POZİTİF

Beta HCG Kan testi yaptırdık, 2 saat sona sonucu mail atacağız dediler. Eve geldik, mailin gelmesini bekliyoruz. İki saatlik süre bu kadar mı uzun sürer. Bekle, bekle zaman bir türlü geçmek bilmiyor. Derken eşimin markete gitmesi gerekti ama bir yandan da iki saatin dolmasına 15 dk. kalmış. İkimizde de heyecan dorukta. Eşim evden çıktı. Yarım saat geçti ve beklenen mail geldi. Cep telefonumdan bakıyorum hastanenin adını görüyoum ama eşim yanımda değil diye mailin üzerine gelip tıklamıyorum. Zor tutuyorum kendimi. Eşim eve geliyor tam çağıracağım yanıma mail geldi diyeceğim pat o sırada oğlum Ömer Doruk sesleniyor. Babaaa yanıma gelir misin diye… Haydaa…Ben ölüyorum heyecandan. Bir kaç dakika baba- oğul konuştular. Sonra eşim yanıma geldi birlikte maile baktık. Veee sonuç pozitif. İçimde atan minicik bir kalp oluşmuş meğer. Gözlerimiz dolu dolu oldu, birbirimize sarıldık.  İlk çocuğumuz gibi planlı bir gebelikti. Çok istiyorduk, oldu. Çok şükür, bin şükür…

5.HAFTA/ GEBELİK KESESİ

İlk doktor muayenesi yapıldı ve gebelik kesesi görüldü. Eşim de ben de çok mutluyuz. Bebeğimiz şimdi bir susam tanesi kadar 🙂 artık kendime daha çok dikkat etmem gerekiyormuş.

Doktorumun istediği testler

HbA1c, Glukohemoglobin (HbA1c), TSH, Tam kan sayımı, Lökosit, Nötrofil, Netrofil % Lenfosit, Lenfosit %, Monosit, Monosit %, Eozinofil, Eozinofil %, Bazofil, Bazofil %, Eritrosit, Hemoglobin, Hematokrit, MCV, MCH, MCHC, RDW, Trombosit, MPV, PCT, PDW, HBs Ag, Anti HB s, Anti- HCV, Anti HIV 1+2, Toksoplazma IgM, Toksoplazma IgG, Rubella Ig G, CMV Ig G, VDRL, Tam idrar analizi

5.HAFTADA BEBEĞİN GELİŞİMİ

Embriyo sıvı dolu bir kesenin içinde yüzer.

Beyin ve omurilik başta olmak üzere sinir sistemi oluşmaya başlamıştır.

Embriyonun baş kısmında gözlerin ve kulakların yerleşeceği 4 tane delik meydana gelmiştir.

Ağız ve çene başta olmak üzere sindirim sistemini oluşturan mekanizma meydana gelmeye başlamıştır.

 

6.HAFTA/ BEBEĞİM BÜYÜYOR

Bebeğimize embriyo deniliyor. Şu an sadece baldo pirinç tanesi kadar. Yani yaklaşık 4- 6mm

6.HAFTADA BEBEĞİN GELİŞİMİ

Göğüs bölümü ve mide belirmeye başlamış, göğsün önünde 6. Haftadan sonra artık atmaya başlayacak olan minicik bir kabartı şeklinde kalp meydana gelmiştir.

Kan damarları oluşmaya başlamış, kol ve bacakların çıkacağı yerler belirginleşmiştir.

 

7.HAFTA/ İLK KALP ATIŞLARI

Annem, babam, kız kardeşim ve eşim hep beraber doktorun odasında hazır bekliyoruz. İçimdeki minicik kalbin atışlarını dinlemek için toplandık. Herkes çok heyecanlıydı. Annem hemen gözlüklerini taktı ve cep telefonunun kamerasını açtı. Sesleri duymaya başlar başlamaz herkesin gözlerinden yaşlar süzüldü. Ne büyük bir mucize. Yıllar sonra yine aynı duyguları yaşıyordum. Çok mutluydum. Evlat daha yüzünü görmeden koşulsuzca sevdiğin, hemencecik bağlandığın, gözünün nuru imiş.

Sonra doktorla konuşmaya başladık. Her şeyin yolunda gittiğini söyledi. Süreci anlattı. Reçeteme Folik asit + B12 içeren Folidoce adlı ilacı yazdı. Böylece bizim için 9 aylık yepyeni bir serüven sil baştan başlamış oldu. Bu hafta sonunda bebeğimin akciğeri, böbrekleri, bağırsakları, karaciğeri ve cinsel organı taslak şeklinde oluşacakmış. Bu hafta bebeğim bir yaban mersini kadar oldu. Yani yaklaşık 1,25cm

7.HAFTADA BEBEĞİN GELİŞİMİ

Baş önceki haftalara göre bariz bir şekilde büyümüş, gövde kısmına doğru bükülmüştür. Yüz oluşmaya başlarken gözler başın iki yanında kapalı bir şekilde belirmiştir.

Kollar ve bacaklar, parmakların oluşacağı kısımlarıyla birlikte daha belirgin hale gelmiştir.

Kalp artık görevini üstlenmiş ve vücuda kan pompalamaya başlamıştır.

Bu haftada sinir sistemi neredeyse tamamlanmıştır.

Kemik yapısını oluşturacak hücreler gelişmeye başlamıştır.

 

8.HAFTA/ TATLI MI TATLI AHUDUDUM BENİM

Tatlı mı tatlı ahududum benim. Boyun yaklaşık 1,5 cm, ağırlığın ise 1 gram kadar olmuş. Yani kıpır kıpır hareket edecek hale gelmişsin ama ben henüz hissedemiyorum.

8.HAFTADA BEBEĞİN GELİŞİMİ

Sekiz haftalık gebelikte bebeğin boyu yaklaşık bir buçuk santimetredir (1.5 cm), kilosu henüz 1 gram kadardır. El ve ayakları oluşmaya başlar. Parmak araları ördek ayağı gibi birbirine yapışıktır, ilerleyen haftalarda ayrılacaktır. Yüz, göz, burun ve kulaklar şekillenmeye devam eder. Damakların altında ileride dişleri oluşturacak olan tomurcuklar bu kadar erkenden oluşmaya başlar. İleride testis veya overleri (yumurtalık) oluşturacak olan iç genital yapılar gelişmeye başlar. Bebeğin sırt kasları omurga etrafında belirginleşmeye başlar. Kemikler sertleşmeye başlar. Anne ve bebeği birbirine bağlayan göbek kordonu ve içerisindeki damarlar işleve başlar. Sekizinci haftada bebeğin cildi hala çok incedir ve şeffaftır. Gözlerdeki renk pigmentleri bu haftada gelişmeye başlar. Göz kapakları gelişmiştir ancak 26. haftaya kadar kapaklar açılmaz, gözler kapalı kalır. Ultrasonda bebeğin vücut ayrıntıları net seçilemese de kendisi ve kalp atımı net olarak görülebilir.

 

SİGARANIN FETUSA ZARARLARI

Bebeğin anne karnında ölümüne

Ani düşük riskine

Doğum sonrası ölümüne

Doğuştan nefes yetersizliği veya astım gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

 

ALKOLÜN FETUSA ZARARLARI

FAS sendromu olan bebeklerde doğum sonrasında gelişim bozuklukları

Doğum sonrasında konuşma da gerilik ve işitme problemleri

Kaba motor fonksiyonları

Bebek ölümü %20 civarındadır

Özellikle yüzde çok belirgin bozukluklar oluşmaktadır.

Organ eksiklikleri, kalp yetmezliği gibi sorunlarda görülmektedir

 

UYUŞTURUCU KULLANIMI

Ciddi derecede sakatlıklar ve bebek ölümlerine neden olmaktadır.

 

Yorum Yaz »